NIEDZIELE HANDLOWE 2019 – KALENDARZ. KONSEKWENCJE NARUSZENIA

Kiedy w miesiącach: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień 2019 roku będą niedziele handlowe?

Ustawą z dnia 10 stycznia 2018r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, określono ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Zobacz poniżej Kalendarz – zaznaczone Niedziele Handlowe 2019 roku.

Wczytuję kalendarz...
Powered by Booking Calendar

 

W niedziele i święta w placówkach handlowych zakazane są: handel i wykonywanie czynności związanych z handlem oraz powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem. Ponadto zakazane jest: powierzanie wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem nieodpłatnie w placówkach handlowych w niedziele i święta, a także w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Ustawa szczegółowo określa branże handlowe, których nie dotyczą ograniczenia w handlu.

Jaka jest odpowiedzialność i kara za naruszenie zakazu handlu w niedzielę?
Pracodawcy i przedsiębiorcy za powierzenie wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele lub święta albo w określonych godzinach – grozi kara grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł. Takie postępowanie stanowi wykroczenie i prowadzone jest na podstawie Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. 

Szczegółowe uregulowania prawne znajdziesz w Ustawie z dnia 10 stycznia 2018r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2018r. poz 305) – link do Ustawy.

Przedstawione informacje nie stanowią porady prawnej w indywidualnej sprawie. Dlatego zapraszam do kontaktu z moją Kancelarią, w celu otrzymania wszechstronnej pomocy prawnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *